Karak ورکفا

همه چیز درباره فریلنسر، فریلنسینگ و دورکاری

فریلنسینگ چیست، فریلنسینگ کیست و مزایا و معایب این روش کاری چیست؟

فریلنسینگ چیست؟

پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های اخیر، باعث شده تا کلمات و مفاهیم جدید و پرکاربردی به مکالمه‌های روزمره‌ی مردم داخل شده و به‌عنوان موضوع بسیاری از اخبار، مقالات و... مورد توجه افراد قرار بگیرند.

شاید یکی از بحث‌برانگیزترین مفاهیم از میان واژه‌های جدید، فریلنسر و مشتقات آن باشد. از آن جا که بازار کار برای استخدام شدن اوضاع خوبی ندارد، واژه‌ی فریلنسر به معنای لغوی کارمزد و آزادکار، تبدیل به یک واژه‌ی پرکاربرد شده و دانستن هرچه بیشتر در مورد آن، می‌تواند نقش یک نجات‌دهنده را در زندگی کاری بسیاری از افراد ایفا کند.

اگر شما هم فکر می‌کنید که دارای مهارت یا دانش در زمینه‌ی کاری خاصی هستید و دل‌تان می‌خواهد که در همان زمینه شاغل بوده و به کسب درآمد در منزل بپردازید، لازم است که با مفاهیمی هم‌چون فریلنسینگ ، فریلنسرها ، آزادکاری، کارمزدی و البته نکاتی که برای پیدا کردن پروژه های مناسب، انجام باکیفیت آن‌ها و تحویل به‌موقع باید مد نظر داشته باشید، آشنا شوید.

فریلنسر کیست؟

واژه‌ی فریلنسر به فردی اختصاص داده می‌شود که تعهد طولانی‌مدت به سازمان، شرکت یا کسب و کار مشخصی ندارد و برای کارفرمایان مختلف و متعدد کار می‌کند. او شغل خود را نه به‌طور ثابت و در درازمدت، بلکه به‌صورت پروژه‌های دورکاری دنبال کرده و محدودیتی برای مکان، زمان و چگونگی انجام کار ندارد. یک فرد آزادکار بدون توجه به رشته و دانشگاهی که در آن درس خوانده، فقط باید بتواند مهارت خود را ثابت کرده و برای خود، رزومه‌ای باکیفیت بسازد تا توجه کارفرمایان پروژه‌های مختلف را جلب کند و سبب کسب درآمد آنلاین برای خود باشد.

چرا و چگونه فریلنسر شویم؟

بسیاری از افراد، جوانی و انرژی کار خود را در راه رویاپردازی برای رسیدن به شغلی ثابت و با مزایای زیاد تلف می‌کنند؛ و این در حالی‌ست که طبق تجربه، غالبا اولین قدم برای ورود به عرصهی کارآفرینی و نیل به رویاهای واقعی، دل کندن از میز و مدیریت و مزایای ثابت آن است.

به جرات می‌توان گفت که شروع آزادکاری ، یکی از بهترین گزینه‌ها برای رسیدن به خوداشتغالی‌ست؛ مخصوصا برای کسانی که میل دارند خودشان رییس و مدیر خودشان باشند، کسب درآمد آنلاین در منزل داشته باشند و مجبور نباشند که برای زمانبندی کار، تفریح و... خود، پاسخگوی کسی شوند.

هر فرد به‌عنوان یک فریلنسر یا آزادکار می تواند‌ به تعداد افراد زیاد و مختلفی پروژه‌ تحویل دهد، مهارتهای عملی، تجربه و آگاهی بسیاری را در این راه کسب کرده و تعیینکنندهی میزان کار خود باشد. او خود انتخاب می‌کند که در بازه‌های زمانی مختلف تمایل دارد بسیار زیاد یا بسیار کم کار کند و متناسب با میزان و کیفیت کار خود، کسب درآمد داشته باشد.

در حقیقت، او مختار است تا زمان کار، تفریح، استراحت و ... را در زندگی خود مشخص کرده، کارهایی را انجام دهد که دوست دارد و هر ساعتی از شبانهروز که اراده کند، فعالیت داشته باشد؛ اما این نحوه‌ی تداخل زندگی و کار به هیچ وجه به معنای بی نظمی نبوده و نوعی نظم خاص را در برمی‌گیرد که افراد پس از کمی فریلنس کار کردن، این نظم را به خوبی درک خواهند کرد.

تفاوت زندگی کارمزدی با زندگی کارمندی در چیست؟

زندگی کارمزدی و کارمندی، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ اما اساس این تفاوت‌ها، حق انتخاب برای انجام پروژه و زمان کار است که یک کارمزد را کاملا مختار و یک کارمند را گاها مجبور به انجام کارهایی تعیین شده در زمانی مشخص می‌کند.

اما این تفاوت‌ها را می‌توان با بیان مزایای زندگی فریلنسینگ به‌طور کامل شرح داد.

مزایای فریلنسینگ - ورکفا
 • تصمیمگیری در مورد بهترین راه برآورده ساختن انتظارات مشتری، بر عهدهی خود فریلنسر است. این مزیت، در مهم‌ترین وجه خود باعث ایجاد خلاقیت در فرد شده و دغدغه‌ی مرگ خلاقیت در زندگی‌های روتین صنعتی را از بین می‌برد.
 • فرد دورکار حق انتخاب کارفرمای خود را از میان پیشنهادات و افراد مختلف دارد. یعنی او مجبور نیست با کسی کار کند که به هر دلیلی در کنارش احساس خوبی نخواهد داشت. هم‌چنین به‌راحتی می‌تواند پروژه‌هایی که به انجام آن‌ها تمایل ندارد را رد کرده و به‌جای آن، پیشنهاداتی را بپذیرد که از انجام آن‌ها لذت می‌برد. این مزیت در وهله‌ی اول مانع از به‌وجود آمدن فقدان لذت در فرد شاغل شده و میزان رضایت از شغل را در او بالا می‌برد.
 • بازار کار آزادکارها رقابتی بوده و نیاز به آزادکارهای قابل اعتماد، با کیفیت و در حال رشد، همواره احساس می‌شود. این فضای رقابتی به آن‌ها انگیزه‌ی پیشرفت و ترقی داده و سبب افزایش مهارت و آگاهی آن‌ها برای اول شدن در این رقابت خواهد بود.
 • فریلنسر می تواند در هر زمان و مکانی که دوست دارد، کار کند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های یک کارمند، صبح زود بیدار شدن و رساندن خود به محیط کار است. دورکارها به‌طور معمول، این چالش را در زندگی خود نداشته و فقط باید بتوانند تا پروژه‌ها را سر موعد تحویل دهند.
 • درآمد فریلنسر حد و مرز ندارد! او میتواند با انجام پروژههای بیشتر و تخصصیتر، درآمد بالایی داشته، پیشرفت کرده و از کارمندان هم‌سطح خود که در استخدام شرکتها هستند، با سرعت بسیار زیادی جلو بزند!

در کنار این مزایا، زندگی کارمزدی مثل تمام روش‌های کاری دیگر، معایبی را نیز دربرمی‌گیرد. به‌عنوان مثل یک فریلنسر همان‌طور که اغلب با پیشنهادات زیاد روبه‌رو شده و مجبور به رد کردن برخی از آن‌ها می‌شود، گاهی ممکن است در یک بازه‌ی زمانی، پیشنهاد خوبی برای کار نداشته باشد و نتواند درآمد سابق را کسب کند. یا در برابر نگرانی برای درآمد آینده‌ی خود پاسخ مطلوبی نداشته باشد.

اما این معایب پس از قرارگرفتن در مقابل مزایای کارمزدی، قابل چشم‌پوشی هستند و با ایجاد یک پس‌انداز مناسب و انجام رفتارهای درست مالی، می‌توان از این چالش‌ها به‌راحتی عبور کرد.

باید و نبایدهای فریلنسری

فریلنسینگ نیز مثل تمامی مشاغل، علاوه بر داشتن مهارت و دانش مرتبط، نیازمند مهارت‌های رفتاری و دانستن نکته‌هایی برای موفق بودن و پیشرفت کردن است.

این مهارت‌های رفتاری را می‌توان تحت عنوان باید و نبایدهای فریلنسری شرح داد:

 • در ابتدای پروژه‌های دورکاری، کار رایگان انجام ندهید.
 • نمونه‌کار آماده داشته باشید.
 • ارزش کاری ایجاد کنید.
 • سعی کنید پس از حرفه‌ای شدن، برای خود یک وب‌سایت شخصی بسازید.
 • خودتان را برای انجام حرفه‌ای کارهایی که در آن مهارت دارید، آماده کنید.
 • صرفا به بازاریابی ایمیلی و تلفنی تکیه نکنید.
 • بازار را در نظر گرفته، نیازهای موجود در آن را بشناسید و برای افزایش مهارت در جهت رفع این نیازها تلاش کنید.
 • مواد اولیه‌ی کار خود را فراهم کنید.(یک عکاس باید دوربین داشته باشد، یک طراح باید نرم‌افزارهای لازم را تهیه کند و...)
 • برای ساعات کاری و توانایی جسمی و روانی خود در جهت انجام پروژه‌ها برنامه‌ریزی کنید.
 • افراد حرفه‌ای و باتجربه در زمینه‌ی کاری خود را پیدا کرده و از آن‌ها در رابطه با فنون و مهارت‌های موردنیاز خود مشورت بگیرید.
 • انتقاد کارفرمایان خود را پذیرا باشید و از انتقادات و پیشنهادات مختلف برای بهبود روند کاری خود استفاده کنید.
 • با تحویل باکیفیت و به‌موقع کارها، برای خود برندسازی کنید.
 • فرصت‌های بزرگ و کوچک برون‌سپاری‌شده را به‌خاطر ترس یا دلایل کم‌ارزش دیگر رد نکنید.

در چه حیطه هایی میتوان فریلنس کار کرد؟

در حال حاضر، مشاغل فریلنسری بیشتر از یکصد نوع شغل را در برگرفته که خدمات، محصولات و یا ترکیبی از این دو را ارائه می‌دهند.

طبق آماری که ما در سایت ورکفا بررسی و منتشر کرده‌ایم، پرتقاضاترین حیطه‌های برون‌سپاری شامل طراحی گرافیک ، برنامه‌نویسی PHP ، طراحی ‌سایت ، طراحی لوگو ، کار با فوتوشاپ ، ترجمه ، نویسندگی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند.

و براساس مشاهدات کلی‌تر در سطح جهان و کشور ایران، چند حیطه‌ی مهم آزادکاری که همواره طرفدار زیادی برای استخدام فریلنسر داشته‌اند، به شرح زیر هستند:

 • گفتارعمومی
 • SEO و گوگل آنالیتیکس
 • طراحی سایت
 • طراحی UX
 • طراحی اپلیکیشن
 • مدیریت پروژه
 • کپی‌رایتینگ
 • ترجمه
 • نویسندگی
 • طراحی گرافیک
 • مشاوره‌ی کسب‌ و کار
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی و تبلیغات سایت و شبکه‌های اجتماعی

برای برون‌سپاری و پروژه‌ گرفتن باید چه کرد؟

در فریلنسرینگ، فرد علاوه بر انجام کار خود، وظیفه‌ی بازاریابی و مدیریت پروژه‌ها را نیز برعهده دارد. یافتن بازارکار مناسب همیشه چالش مهمی برای آزادکارها بوده و هست. ما در ورکفا این چالش و نیاز به حل آن را درک کرده و بر آن شدیم تا در جهت ایجاد فضایی امن، راحت و کارآمد برای استخدام فریلنسرهای عزیز و برون‌سپاری پروژه‌ های دورکاری توسط کارفرمایان محترم، سایت ورکفا را راه‌اندازی کنیم.

اگر شما نیز دارای مهارت، تجربه و دانش در زمینه‌هایی از جمله تولیدمحتوا، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک، ترجمه و... هستید، جای‌ شما در میان فریلنسرهای حرفه‌ای و کاردرست ورکفا خالی‌ست.

 
همین حالا ثبت نام کنید و از امروز فریلنسر شوید!

ثبت نام در ورکفا
 

کاربران دورکار در سایت ورکفا با سابقه‌ی انجام پروژه‌های موفق، این نوید را به کارفرمایان محترم می‌دهند که در تمامی حیطه‌های کاری ذکرشده، برای انجام و تحویل گرفتن به‌موقع پروژه‌های خود، می‌توانند با خیالی آسوده برون‌سپاری کرده و پیشنهادات‌شان را در ورکفا ثبت کنند.

 
1. ایجاد پروژه
یک پروژه جدید ایجاد کنید و کار درخواستی و حدود بودجه کار را مشخص کنید
2. انتخاب فریلنسر
پیشنهادات فریلنسرها را دریافت کنید و با توجه به قیمت، سوابق و توضیحاتشان بهترین را انتخاب کنید
3. تحویل کار
پیشرفت پروژه خود را ببینید و کار خود را در زمان تعیین شده تحویل بگیرید
4. تایید و پرداخت
بعد از دریافت کار و اعلام رضایت مبلغ تضمین ایجاد شده را آزاد کنید و به فریلنسر امتیاز دهید

برای شروع کار فریلنسینگ آماده اید؟
همین حالا پروژه خود را رایگان ایجاد کنید و بهترین نیروی فریلنسر را برای کارتان پیدا کنید

  ایجاد پروژه 
© کلیه حقوق برای سایت ورکفا محفوظ می باشد. 1398 up
web
                analytics